Warsztaty ziołowe

Październik 1, 2014 at 09:26

admin

2

 

Warsztaty w wiosce chleba i ziół

W dniach 29-30 września br. odbyły się po raz pierwszy w Bagnie warsztaty i zajęcia terenowe. Ich celem było promowanie wsi tematycznej, czyli „Wioski Chleba i Ziół”. W warsztatach, zorganizowanych przez mieszkańców Bagna, członków stowarzyszenia, wzięły udział dwie grupy uczniów ze szkół podstawowych w Obornikach Śląskich oraz z SP z Osolina. Na szczęście dopisała pogoda i warsztaty mogły odbyć się pod namiotem stowarzyszenia rozstawionym na terenie wokół kościoła parafialnego, w pobliżu legendarnych lip oraz w

parku klasztornym, gdyż świetlica wiejska w chwili obecnej nie nadaje się do użytku i przyjęcia gości.

W trakcie zajęć tematycznych uczestników podzielono na 3 zespoły i powierzono im zadania do wykonania. Pierwszym elementem były zabawy na świeżym powietrzu. Do dyspozycji uczestników warsztatów były: chusta Klanzy, piłki do ćwiczeń, hula hop, szczudła oraz gry Mölkky i Pölli. W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty artystyczne polegające na uszyciu „Potworka z Bagna” przy użyciu filcu i innych pobudzających wyobraźnię materiałów. Zaś ostatnim etapem był Quest, wyprawa odkrywców „Z dziejów klasztoru w Bagnie” prowadząca wokół zamku, w którym obecnie znajduje się klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne księży Salwatorianów. Ciekawostką było też poszukiwanie ukrytych skarbów nawiązujących do tematyki ziołowej w pobliskim labiryncie.
Na zakończenie warsztatów na uczestników czekał poczęstunek: kiełbaska z grilla, domowa drożdżówka oraz owocowy kompot z dodatkiem miejscowych ziół.
Zajęcia, jak na pierwszy raz, okazały się bardzo udane. Goście, uczniowie i ich opiekunowie, żegnali się z Bagnem zadowoleni, pytając o kolejne warsztaty, które być może odbędą się za

rok. W dwudniowych warsztatach wzięło udział ponad 100 uczestników.

Transport uczestników, poczęstunek i zajęcia zostały sfinansowane z dotacji przyznanej przez Gminę Oborniki Śląskie na wniosek Stowarzyszenia Razem dla Bagna.

Tekst: J. Semenowicz

 

2 komentarze

  1. eskimos.1990@o2.pl Październik 6, 2014 Odpowiedz

    jestem tam

  2. miłosz Październik 6, 2014 Odpowiedz

    trzymam tego diabła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *