I miejsce Bagna

Sierpień 29, 2012 at 09:08

admin

0

 

Bagno naprawdę wciąga!!!

Finał konkursu Piękna Wieś Dolnośląska

W minioną sobotę 13 października 2012r. w truskawkowym Pęgowie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska. Pierwszą nagrodę jako Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska otrzymał Pęgów, gdzie odbyła się finałowa impreza.

Bagno jako odkrycie Dolnośląskiej Odnowy Wsi 2012r. zajęło I miejsce w prestiżowej kategorii na „Najlepszy Start”, co potwierdza uzasadnienie komisji konkursowej: „Laureat I miejsca – wieś Bagno w gminie Oborniki Śląskie – swoją przygodę z Odnową Wsi rozpoczęło w 2009 r. Później, w 2011 r. powstaje sołecka strategia rozwoju, następnie Stowarzyszenie. Od tego momentu następuje realizacja wielu, połączonych ze sobą projektów celem stworzenia wioski „Ziół i chleba”, w tym: cykliczna już impreza Święto Chleba i Ziół, trzy wyprawy terenowe, liczne koła zainteresowań dla mieszkańców wsi, strona www i facebook, odtworzenie zabytkowych alei drzewnych, remont remizy OSP, cykl spotkań „Okruchy Tradycji”, liczne partnerstwa, witacze, wyposażenie świetlicy. Z myślą wydania książki zbierane są przepisy od mieszkańców, we wsi odbywają się także plenery malarskie. Środki finansowe pozyskiwane są z różnych źródeł zewnętrznych. W ciągu roku zrealizowano projekty na łączna kwotę 116.000 zł. Hasło promocyjne BAGNO WCIĄGA! – i tak jest niewątpliwie.”

Oprócz naszych dokonań uwagę odwiedzających zwróciło też nasze hasło promocyjne o czym mowa jest w uzasadnieniu „ Bagno wciąga! Cisza, spokój, lasy, zioła Twoja dusza jest wesoła…” – określane przez niektórych jako jedne z najlepszych jakie słyszeli. Stoisko Bagna z darmowymi gadżetami cieszyło się naprawdę dużym zainteresowaniem. Odwiedzający je goście otrzymywali ekologiczne i praktyczne torby, smycze, ulotki i długopisy z logo wsi i okolicznościowym nadrukiem. Mogli również spróbować tradycyjnych wiejskich produktów, chleba ze smalcem i oczywiście bagieńskich nalewek pani Ireny Politowicz i pana Jacka Pawlusa.

Promocja Bagna wkomponowała się w pęgowską scenę, na której prezentowały się Stowarzyszenia z terenu Gminy skupione w luźniej organizacji o nazwie Klaster Organizacji Pozarządowych (KOP). W ramach Klastra mieszkańcy Bagna a dokładniej nasze panie upiekły blisko 20 ciast dla gości, które były wkładem w przygotowanie imprezy.

Nasze Bagno za zajęcie I miejsca w nagrodę otrzymało 4 tysiące złotych i pamiątkowy dyplom. Nagrody wręczali Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego pan Włodzimierz Chlebosz, Burmistrz Obornik Śląskich pan Sławomir Błażewski – jako gospodarz gminy, z której pochodzi aż dwóch laureatów tegorocznego konkursu, co jest dużym i niespotykanym osiągnięciem oraz Dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich pan Paweł Czyszczoń.

Sukces Naszej Wsi daje nam możliwość promocji Bagna nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego ale

i poza nim.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Bagna i nie tylko, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Być może za jakiś czas to Bagno będzie najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska.

 

WYGRALIŚMY!!! BAGNO Laureatem Najlepszego Startu w Odnowie Wsi Dolnośląskiej

28 sierpnia 2012r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Wśród najlepszych znalazła się Nasza Wieś zdobywając I miejsce w kategorii „Najlepszy start w Odnowie Wsi.” Biorąc pod uwagę bardzo dużą konkurencję z całego Województwa Dolnośląskiego, jest to bardzo duży sukces naszej miejscowości a przede wszystkim mieszkańców Bagna. Jak czytamy w uzasadnieniu komisji:

Laureat I miejsca – wieś Bagno w gminie Oborniki Śląskie – swoją przygodę z Odnową Wsi rozpoczęło w 2009r. W 2011r. powstaje sołecka strategia rozwoju, następnie Stowarzyszenie. Od tego momentu następuje realizacja wielu, połączonych ze sobą projektów celem stworzenia wioski „Ziół i chleba”, w tym: cykliczna już impreza Święto Chleba i Ziół, trzy wyprawy terenowe, liczne koła zainteresowań dla mieszkańców wsi, strona www i facebook, odtworzenie zabytkowych alei drzewnych, remont remizy OSP, cykl spotkań „Okruchy Tradycji”, liczne partnerstwa, witacze, wyposażenie do świetlicy. Celem wydania książki zbierane są przepisy od mieszkańców wsi, we wsi odbywają się także plenery malarskie. Środki finansowe organizacje pozyskują z różnych źródeł zewnętrznych. Hasło promocyjne BAGNO WCIĄGA! – i tak jest niewątpliwie.”

W konferencji udział wzięli przedstawiciele UMWD, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Włodzimierz Chlebosz, Dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich – Paweł Czyszczoń, przedstawiciele Najpiękniejszej Wsi 2012r. z Pęgowa, sołtys Marta Rogala i Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Pęgowa Maciej Borowski oraz przedstawicieli Wsi, która naprawdę Wciąga, sołtys Joanna Jastrzębska, Prezes Stowarzyszenia Razem dla Bagna Arkadiusz Kucharski oraz Katarzyna Jarczewska – gminny koordynator Odnowy Wsi. Aktywnie wyróżnionych wspierał Burmistrz Obornik Śląskich Sławomir Błażewski.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować mieszkańcom Bagna, którzy zasłużyli i zapracowali na to wyróżnienie. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do Pęgowa na uroczystą galę wręczenia nagród 13 października 2012r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *