Konkurs Odnowy Wsi

Lipiec 13, 2012 at 10:50

admin

0

 

I po Konkursie… (relacja z wizyty komisji Odnowy Wsi Dolnośląskiej w dniu 12.07.2012)

To, że nasze Bagno wciąga, wiedzą chyba już wszyscy. Dlatego Grupa Odnowy Wsi wraz ze Stowarzyszeniem Razem dla Bagna, Sołtysem i Radą Sołecką postanowiła sprawdzić swoje możliwości w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na „Najlepszy Start w Odnowie Wsi.” Siedmioosobowa komisja konkursowa zwiedzanie Bagna rozpoczęła od wizyty na grodzisku, gdzie została przywitana przez panią Sołtys  Joannę Jastrzębską przy dźwiękach harmonii, na której zagrał pan Stanisław Sobkowicz. Następnie o historii i planach Stowarzyszenia związanych z grodziskiem opowiedział pan Jacek Pawlus. Prawdziwym zaskoczeniem i atrakcją okazały się grasujące po lesie trzy bagieńskie  Bohinki, nawiązujące  do podań przywiezionych przez naszych dziadków z Wolicy na Kresach. W rolę Bohinek wcieliły się Anna Strzałkowska, Celina Politowicz i Klaudia Boczanowska, które udekorowały członków komisji wiankami z kwiatów i ziół. Kolejnym przystankiem było „Fajne Miejsce”  lub inaczej zwane „Miejsce Pamięci”, na które komisja została przywieziona traktorem  przez pana Łukasza Beśkę. Tutaj ideę tabliczek na murze z nazwami miejscowości, z których wywodzą się obecni mieszkańcy Bagna, przybliżyli: pani Katarzyna Strzałkowska  i pan Andrzej Brzegowski.  Następnie goście udali się do pałacu,  gdzie zostali przywitani przez  Wicerektora ks. Tomasz Raćkosa, który  opowiedział historię Bagna, wspomniał o współpracy klasztoru z mieszkańcami oraz ciepło przywitał zebranych. Naszymi gośćmi  byli  m. in.: Burmistrz  Obornik Śląskich pan Sławomir Błażewski, aktywnie wspierający naszą wieś i Wicestarosta pan Arkadiusz Poprawa.  Najważniejszym  elementem wizyty była prezentacja przygotowana na potrzeby konkursu, podczas której panie i panowie: Katarzyna Jarczewska, Irena Politowicz, Czesława Kucharska i Katarzyna Strzałkowska, Arkadiusz Kucharski, Andrzej Brzegowski  zaprezentowali  dotychczasowe osiągnięcia Stowarzyszenia i całej wsi.

Atrakcyjnym punktem programu było to,  co chyba u nas najlepsze – tradycyjne jedzenie. Komisja, goście i mieszkańcy mogli spróbować już nieco zapomnianych potraw z Bagna. Na stole znalazły się tradycyjny chleb, ciasta, rogaliki, ziołowe masła, napary z ziół i kwasy, zapiekany pieróg, rzadka kapusta i to co wzbudziło spore zainteresowanie – lebioda. A to wszystko przygotowały nasze panie: Anita Janiszewszka, s. Aniela Garecka, Joanna Nóżka, Irena Politowicz, Janina i Katarzyna Strzałkowska, Antonina Grad, Maria Kowalik i Katarzyna Jarczewska oraz s. Daria. Oprócz tego Komisja nie wyjechała z pustymi rękami. W torbach ekologicznych, oczywiście z Bagna, oprócz wypraw odkrywców i materiałów promocyjnych znalazły się zioła, kwiat suszonej lipy i nalewki przygotowane przez panią Irenę Politowicz. „Łzy Chrabąszcza” musiały być bardzo smaczne, ponieważ została tylko po niej pusta butelka. Szczególne podziękowania należą się publiczności, która naprawdę dopisała. Duże zainteresowanie wzbudziło spontaniczne przemówienie pani Emilii Kucharskiej, która publicznie podziękowała komisji za przybycie, włodarzom gminy i powiatu za wspieranie działań lokalnej społeczności, a wszystkim aktywnym osobom  z Bagna za odświeżanie historii i współpracę pokoleń.

Na zakończenie  spotkania pan Burmistrz Sławomir Błażewski w ciepłych słowach  wymienił walory przyrodnicze wsi Bagno oraz pochwalił mieszkańców za aktywność i zaangażowanie w sprawy wsi.

Na efekt konkursu przyjdzie nam jeszcze poczekać do 10 sierpnia, choć i tak można śmiało powiedzieć, że Bagno spisało się na medal!  Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej wizyty składamy serdeczne podziękowania!

 Tekst: Arkadiusz Kucharski, Andrzej Brzegowski  Fot. Arkadiusz Nóżka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *